SPECIALISTAMS

TEMA: GABŪS VAIKAI

INFORMACINĖ-METODINĖ MEDŽIAGA

Atmintinė „Kaip atpažinti gabius vaikus. Parengė psichologė R. Vidžiūnienė

MOLĖTŲ R. ŠPT SPECIALISTŲ PARENGTOS PROGRAMOS

Mokymai mokytojams „Gabių vaikų paieškos, atpažinimo ir ugdymo galimybės“

KNYGOS

 

 

 

Franx J. Monks, Irene H. Ypenburg. Mūsų vaikas nepaprastai gabus

Šviesa, 2003

 

Autoriai gvildena klausimus, kylančius tėvams ir mokytojams, kaip bendrauti ir mokyti vaikus bei paauglius, kurie gerokai protu lenkia vienmečius. Suprantamai atskleidžiamas praktikos ir teorijos ryšys, kuris iliustruojamas konkrečiais pavyzdžiais; atsakoma, kas yra nepaprasti gabumai, kaip juos atpažinti ir ugdyti, kaip tokius vaikus įjungti į kolektyvą ir pan.

Bronė Narkevičienė. Gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės

Technologija, 2007

Ši monografija pateikia tiksliai sumodeliuotą gabaus mokinio paieškos, identifikacijos ir ugdymo psichologinę ir pedagoginę sistemą. Knyga tinkama valstybės tarnautojams, pedagogams, edukologijos studentams, mokslininkams ir tėvams.

 

Autorių kolektyvas. Gabus vaikas ir mokykla. Geroji patirtis

Technologija, 2007

Tarptautinės konferencijos „Itin gabūs vaikai: iššūkiai ir galimybės“, 2007m. spalio 2-5d., Kaunas, pranešėjų bei mokytojų straipsnių rinkinys.

 

Aida Šimelionienė. Kaip atpažinti vaiko gabumus

Vilnius, 2008

Metodinės rekomendacijos pedagogams, švietimo pagalbos specialistams ir tėvams

Dominic O‘Brien. Lavinkime atmintį

D. O‘Brienas iki šiol yra 8 kartus nenugalėtas atminties pasaulio čempionas. Tai žmogus, kuris turėdamas prastą atminį, ištreniravo ją iki neįtikėtino lygio. Asmeniškai pažįstu jį ne tik kaip žmogų, bet ir kaip gerą trenerį. Taigi jei ir verta perskaityti bent vieną knygą apie atmintį ir jos lavinimą, geriausia yra būtent ši. Lengvai skaitoma ir paprasta.

Bernadette Tynan. Kaip pažadinti vaiko genialumą

Presvika, 2012

                      

Ši praktiška, paprasta kalba parašyta knyga skiriama tiek tėvams, tiek ugdytojams. Ji sugriauna mitus apie genijus, pateikia daug praktiškų patarimų ir siūlo įvairių smagių užsiėmimų su vaiku – nuo galvosūkių ir mįslių iki skaičių žaidimų.

 

Kristine Barnett. Mano mažasis genijus

Eugrimas, 2014

 

Tai autistišką vaiką auginančios mamos pasakojimas apie ilgą, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujantį kelią, kurį teko nueiti, kad jos sūnus Džeikas paneigtų liūdnas gydytojų prognozes ir pranoktų didžiausius aplinkinių lūkesčius. Tai šviesos ir vilties kupina istorija apie neįtikėtinai protingą berniuką ir jo nepaprastai drąsią mamą, kuri atskleidžia, kaip svarbu tikėti savo vaiku ir išmokti įžvelgti jo viduje slypintį talentą.

 

Gail Saltz. Skirtingųjų galia: ryšys tarp psichikos sutrikimų ir genialumo

Vaga, 2018

Autorė knygoje atskleidžia tiesioginę tam tikros smegenų srities aktyvumo stygiaus sąsają su ryškiu talento grūdu. Remdamasi naujausiais mokslo tyrimais, genijų, kuriems diagnozuotos įvairios smegenų „bėdos" – mokymosi ir dėmesio stokos sutrikimai, depresija, bipolinis sutrikimas, šizofrenija ir autizmas, – bei eilinių žmonių istorijomis, Saltz parodo, kaip būklė, dėl kurios žmonės vargsta mokykloje, socialinėse situacijose, namuose ir darbe, persipina su kūrybiniais, meniniais, empatiniais ir kognityviniais gebėjimais.

 

ELEKTRONINĖS KNYGOS

https://issuu.com/sauvisauda/docs/vaiko_gabumai

 

Aida Šimelionienė. Kaip atpažinti vaiko gabumus

Vilnius, 2008

Metodinės rekomendacijos pedagogams, švietimo pagalbos specialistams ir tėvams

 

NUORODOS

http://gabiuvaikuakademija.lt/

Ankstyvojo neformalaus gabių vaikų  ugdymo programos tinklapis

http://www.gvu.lt/

Tinklapyje mokytojai ras bendrą informaciją apie gabius vaikus, jų ugdymo modelį, užsienio šalių patirtį bei pagal kiekvieną mokomąjį dalyką (chemiją, biologiją, fiziką, istoriją, matematiką, lietuvių kalbą, informatiką) atskirai pateiktas mokymosi gaires, teorinę dalyko dalį ir/ar užduotis  9 – 12 klasių mokiniams, atsižvelgiant į mokinių išskirtinius poreikius.

https://www.youtube.com/watch?v=M9JG_I1P3Ug

Mokomajame filme kalbama apie tai, kaip atpažinti gabius vaikus, juos ugdyti, kokius metodus taikyti juos mokant. Situacijose nurodomi vaiko, priklausančio tam tikram tipui, išskirtiniai bruožai, būdo savybės. Gabių vaikų tipus aptaria Vilniaus universiteto Bendrosios psichologijos katedros docentė S.Girdzijauskienė ir VU Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro psichologė dr. A.Šimelionienė.

https://www.nmakademija.lt/

Nacionalinė moksleivių akademija (NMA) – unikali papildomo ugdymo institucija, skirta mokslui ir muzikai gabiems Lietuvos vaikams. 

 

 

FILMAI

BOBIO FIŠERIO BEIEŠKANT (1993)

Filmas prasideda legendinio šachmatininko Bobio Fišerio juoda-balta kronikos kadrais. Filmo herojus, Džošas Vaitzkinas (filmas pagrįstas realiais įvykiais) - paprastas septynmetis berniukas, apdovanotas unikaliu šachmatininko talentu. Jo tėvas visomis galiomis siekia padaryti berniuką tikruoju čempionu. Kas svarbiau: vaikystė, tėvo ir jaunojo sūnaus genijaus meilė ar sporto karjera, kur aukštumas pasiekia tik vienetai? Yra gyvenime dalykai, kurių negalima aukoti, kaip kad figūros ant šachmatų lentos.

GERASIS VILAS HANTINGAS / GOOD WILL HUNTING (1997)

Tai filmas apie keturis Pietų Bostone gyvenančius draugus, kurių laisvalaikis nesiskiria nuo tūkstančių kitų vaikinų. Tačiau vienas kompanijos narys - Vilas Hantingas - turi unikalią prigimtinę dovaną: jis - genijus. Kai matematikos profesorius pastebi jo gabumus, jis primygtinai reikaluja, kad Vilas liatųsi švaistyti savo talentą ir pirmiausiai nusiunčia jį pas psichologą. savaitiniai susitikimai su niekuo nepasiekusiu, bet kadaise daug žadančiu psichoterapeutu, naudingi abiem - ir pacientui, ir psichologui.

SPALIO DANGUS / OKTOBER SKY (1999)

 

1957-aisiais. kai Sovietų Sąjunga į kosmosą paleido pirmąjį palydovą "Sputnik". pasikeitė septyniolikmečio amerikiečio Homero Hikamo gyvenimas. Tai tikra istorija apie septyniolikmetį, kuris kartu su savo draugais tapo angliakasių miestelio pajuokos objektu ir tik mokytojos palaikomi kūrė raketas ir siekė savo svajonių.

 

CHORISTAI / CHORISTS / LES CHORISTES (2004)

 

Muzikos mokytojas Klemanas Matjo atvyksta į sunkiai auklėjamų berniukų mokyklą. Čia taikomas „geležinio kumščio“ metodas. Klemanas suburia berniukų chorą. Jis ne tik atskleidžia jų muzikinius gabumus, bet ir visai kitaip bendrauja su jais. Naujojo mokytojo atvykimas pakeičia berniukų, kolegų bei jo paties gyvenimus... 

VĖJAS KYLA / THE WIND RISES (2013)

Vėjas kyla - japonų animacinis filmas, kurį režisavo Hayao Miyazaki. Jame pasakojama berniuko, svajojusio skraidyti lėktuvu ir vėliau tapusio inžinieriumi, gyvenimo istorija. Filme pasakojama fikcinė japonų karo lėktuvų inžinieriaus Džiro Horikoši (Jiro Horikoshi). kuris suprojektavo antrojo pasaulinio karo laikų naikintuvą Mitsubishi A6M Zero. biografija

APDOVANOTOJI / GIFTED (2017)

Tai filmas apie vienišą vyrą, auginantį savo dukterėčią Merę. Merei pradėjus lankyti mokyklą išryškėja jos neįtikėtini gabumai matematikai. Frenkas trokšta, kad jo dukterėčia gyventų normalų gyvenimą, tačiau pasirodžius jos močiutei viskas apsiverčia aukštyn kojomis. Frenkas stoja prieš Merės močiutę, kad mergaite gyventų normalų gyvenimą, kokio neturėjo jos mama.

 

DĖKOJAME UŽ JŪSŲ PASIŪLYTĄ NAUDINGĄ MEDŽIAGĄ ŠIA TEMA info@spt.moletai.lt

Informaciją parengė psichologė R. Misiulienė