SPECIALISTAMS

TEMA: AUTIZMO SPEKTRO SUTRIKIMAI

MOLĖTŲ R. ŠPT SPECIALISTŲ PARENGTOS PROGRAMOS

Seminaras ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogams, socialiniams pedagogams „A.Spektro vaikų socialinių įgūdžių lavinimas“

Seminaras ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo pedagogams, mokytojams, švietimo pagalbos specialistams „Vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų ugdymo ypatumai“

KITI MOKYMAI

Autistiškų vaikų ugdymo ypatumai (mokami video mokymai)

Su M. Karklyte-Palevičiene pie autizmo spektro sutrikimą, vaikų įgūdžių lavinimą ir kitos praktinės rekomendacijos. Autistiškų vaikų ugdymo ypatumai. Keturių paskaitų video įrašo trukmė - 3 val.

INFORMACINĖ-METODINĖ MEDŽIAGA

Rutinos kortelės darželinukams (50 vnt.)

 

Mobili bendravimo knygelė Autizmas.com

Kaip atpažinti autizmą

Sudarė Molėtų r. ŠPT specialioji pedagogė E. Rožėnienė 

Autistiškas vaikas darželyje. Patarimai pedagogams, kaip bendrauti su autistišku vaiku 

Sudarė Molėtų r. ŠPT specialioji pedagogė E. Rožėnienė

Autistiškas vaikas mokykloje. Patarimai pedagogams, kaip ugdyti autistišką mokinį

Sudarė Molėtų r. švietimo pagalbos tarnybos specialioji pedagogė E. Rožėnienė

Autizmas ir mokymas(is): kaip diagnozė veikia mokymą(si) ir dalyvavimą ugdymo aplinkoje. Ką patarti mokytojui? 

Parengė Molėtų r. ŠPT logopedė L. Repšienė

Autistiškas ikimokyklinukas namuose. Patarimai tėvams, auginantiems autistišką vaiką

Sudarė Molėtų r. ŠPT specialioji pedagogė E. Rožėnienė

Autizmas. Ankstyvieji požymiai. Atmintinė tėvams, pedagogams

Parengė Molėtų r. ŠPT logopedė L. Repšienė

Autistiškas mokinukas namuose. Patarimai tėvams, auginantiems mokyklinio amžiaus autistišką vaiką

Sudarė Molėtų r. ŠPT specialioji pedagogė E. Rožėnienė

Padėkime bendrauti autistiškam vaikui. Patarimai, kaip lavinti autistiško vaiko socialinius įgūdžius, mokyti bendrauti

Sudarė Molėtų r. ŠPT specialioji pedagogė E. Rožėnienė

 

KNYGOS

 

B. Aune, B. Burt, P. Gennar. Įtraukioji klasė: elgesio sprendimai, 2020.

Knyga skirta spręsti probleminiam moksleivių elgesiui klasėje, su kuriuo dažnai susiduria pedagogai, paslaugų teikėjai ir tėvai. Šią knygą sudaro keturios pagrindinės dalys, kiekvienoje  iš jų yra aptariamas labiausiai paplitęs elgesys, būdingas minėtiems sutrikimams: 1) judėjimo problemos; 2) vengimas ir atsiskyrimas; 3) su rutina ir mokymusi susiję sunkumai; 4) socialinės ir emocinės problemos. Tai pagalbos priemonė mokytojams, padėsianti įveikti konkrečias problemas, kurių gali kilti kasdienėje veikloje. Kitaip tariant, jei vaikas padaro A, siūloma mokytojui daryti B, kad problema taptų mažesnė ir būtų galima toliau atlikti pamokos užduotis, naudingas visiems moksleiviams.

 

B. Aune, B. Burt, P. Gennar. Įtraukusis ugdymas: elgesio sprendimai klasėje ir už jos ribų, 2020

Knygoje pateikiami paprasti metodai ir idėjos, skirtos konkrečiam elgesiui koreguoti. Kaip ir pirmoji knyga, ši taip pat padalyta į skyrius: 1) „Klasėje“; 2) „Už klasės ribų“; 3) „Fizinio lavinimo pamokos ir žaidimai“; 4) „Pertraukos“; 5) „Pietų pertrauka ir užkandžiavimas“ ir 6) „Kaip dalytis elgsenos problemų sprendimais“. Tokia forma atspindi tipišką dieną mokykloje.

 

Ellen Notbohm. Kiekvienas autistiškas vaikas norėtų, kad jūs žinotumėte dešimt dalykų. Tyto Alba UAB, 2012

„Vaikas autistas pasaulį mato kitaip. O mūsų uždavinys – pripažinti ir įvertinti kitokį jo mąstymo ir pasaulio pažinimo būdą. Todėl turime „įgarsinti“ jo mintis ir jausmus, net jeigu jis pats nekalba žodžiais. Jei to nepadarysime, mūsų vaiko autizmas reikšis praleistomis galimybėmis, neatrastomis dovanomis. Todėl reikia veikti“, – sako Ellen Notbohm. Šią glaustą ir informatyvią knygą turėtų perskaityti kiekvienas tėvas, mokytojas, socialinis darbuotojas, psichoterapeutas ir gydytojas. Humoro ir atjautos kupina knyga apibrėžia dešimt svarbiausių dalykų, apibūdinančių autistiškų vaikų protus ir širdis.

 

S. J. Rogers, G. Dawson, L. A. Vismara knygos  „Vaiko autizmas: ankstyvoji pagalba, kurią gali suteikti tėvai“. UPC, 2017

Ši knyga –  tai didžiulė dovana tėvams bei pedagogams. Knygos tikslas – suteikti tėvams, pedagogams žinių apie reikiamas priemones ir pagalbos vaikui būdus, padėsiančius kuo greičiau pradėti eiti pozityvios raidos keliu. Autorės teigia, jog naujausi tyrimai atskleidžia, koks didelis gali būti tėvų vaidmuo padedant ikimokyklinio amžiaus vaikams, turintiems ASS, bendrauti su kitais žmonėmis bei išnaudoti savo galimybes. Knygoje pateikiami metodai, kurie paprastą kasdieninę veiklą paverčia mokymusi, padedančiu lavinti esminius su raida susijusius įgūdžius.

 

Kate Wilde. Autistiško vaiko kasdiena. Geri pamatai UAB, 2020

Kate Wilde knyga skirta autistiškų vaikų tėvams. Didžiulę darbo su autistiškais vaikais patirtį turinti autorė siūlo labai praktiškus patarimus, kurie iš esmės palengvina šeimos gyvenimą. Kasdieniai vaiko migdymo, tualeto įgūdžių, drausminimo iššūkiai sprendžiami paprastai, nuosekliai ir greitai. Pritaikius knygoje siūlomus patarimus autistiško vaiko šeima tampa laimingesnė, o namai ramesni.

 

Stephanny Freeman, Tanya Paparella, Gazi Begum ir Kristen Hayashida. Kaip pagerinti socialinį elgesį. UPC, 2019

Tai išsamus ir nesudėtingai įgyvendinamas ugdymo planas 3–7 metų vaikams, padėsiantis pedagogams lavinti vaikų bendravimo įgūdžius, reikalingus norint kurti bendradarbiavimu grįstus socialinius santykius.

 

Bo Hejlskov Elven knygą „Padėkime nesimušti, nesikandžioti, nešūkauti...“ UPC, 2017

Knyga skirta susiduriantiesiems su asmenimis, turinčiais raidos negalią. Remdamasis nauju pažangiu požiūriu, autorius parodo, kaip nustatydami ir tirdami problemines sritis galime iš esmės pagerinti žmonių, turinčių autizmo spektro sutrikimą ar kitų raidos negalių, elgesį.

 

Tony Attwood. Aspergerio sindromas. Išsamus vadovas. „Margi raštai“, 2013

Knygoje "Aspergeriop sindromas. Išsamus vadovas" detaliai nagrinėjamas gerai funkcionuojantis autistinis raidos sutrikimas – Aspergerio sindromas (AS). Aptariami jo požymiai, diagnostikos būdai, sunkumai, kylantys jį turintiems asmenims įvairiais gyvenimo tarpsniais. Pateikiamos terapijos, kurias gali taikyti ne tik specialistai (pedagogai ar psichologai), bet ir AS turinčių žmonių artimieji.

 

Simon Baron-Cohen. Esminis skirtumas: Vyriškos ir moteriškos smegenys. Visa tiesa apie autizmą. „Baltos lankos“, 2011

Knygoje Esminis skirtumas: vyriškos ir moteriškos smegenys. Visa tiesa apie autizmą psichologas Simonas Baronas-Cohenas patvirtina tai, ką daugelis iš mūsų įtarė jau seniai: vyriškos ir moteriškos smegenys skiriasi. Novatoriškoje ir tarpais net kontroversiškoje studijoje autorius pateikia mokslinių įrodymų, patvirtinančių, kad moteriškos smegenys labiau skatina atjausti, o vyriškos labiau pritaikytos perprasti ir kurti sistemas - ne tik kompiuterius ir mašinas, bet ir tokias abstrakčias sistemas kaip politika ir muzika. (Tokie skirtumai pastebimi net tarp naujagimių!) Remdamasis vyriškų ir moteriškų smegenų skirtumų įrodymais, autorius plėtoja teoriją, kad autizmas (ir jo atmaina - Aspergerio sindromas) yra kraštutinių vyriškų smegenų pavyzdys - sergantieji šia liga gali analizuoti sudėtingiausias sistemas, bet neturi sugebėjimo atjausti.

Nesudėtingai parašytoje knygoje rasite ne tik įdomių faktų ir intriguojančių įrodymų apie lyčių skirtumus bei autizmą, bet ir testų, kuriais remdamiesi galėsite išsiaiškinti, kokio tipo yra jūsų smegenys. 

 

Naoki Higašida. Kodėl taip mėgstu šokinėti. Vieno berniuko šauksmas autizmo tyloje. „Kitokios knygos“, 2015

Šią knygą parašė autizmą turintis trylikametis Naokis Higashida, išmokęs naudotis priemone, kurią pats vadina abėcėlės lentele. Berniukas paaiškina kartais keistoką savo elgesį, pasakoja, kaip supranta gyvenimą, laiką, grožį, gamtą.

Knyga paneigia daugelį mitų apie autizmą. Įžangos autoriui Davidui Mitchellui ji tapo raktu pažinti ir suprasti savo sūnų. Kviesdama pažvelgti į pasaulį kitokiu žvilgsniu, knyga atveria akis ne tik šeimoms, auginančioms autizmą turinčius vaikus, bet ir visai visuomenei.

 

Kristine Barnett. Mano mažasis genijus. „Eugrimas“, 2014

Knyga „Mano mažasis genijus“ - tai autistišką vaiką auginančios mamos pasakojimas apie ilgą, pasiryžimo ir ištvermės reikalaujantį kelią, kurį teko nueiti, kad jos sūnus Džeikas paneigtų liūdnas gydytojų prognozes ir pranoktų didžiausius aplinkinių lūkesčius. Tai šviesos ir vilties kupina istorija apie neįtikėtinai protingą berniuką ir jo nepaprastai drąsią mamą, kuri atskleidžia, kaip svarbu tikėti savo vaiku ir išmokti įžvelgti jo viduje slypintį talentą.

 

Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė. …o mano brolio vardas – Tomas . 2018

„O mano brolio vardas – Tomas“ yra pirmoji lietuviška autorinė knyga, kurioje apie autizmą kalbama jautriai ir be pagražinimų.  

 

Nijolė Kepenienė. „Lietiniai“, 2012

Pasaulyje yra visokių įdomybių ir keistenybių. Kartais sutinki vaiką, kuris neįprastai elgiasi, nekalba, nežiūri į akis ir tarsi negirdi ką jam sakai. Jis taip keistai elgiasi todėl, kad kitaip nemoka ir negali, nes toks gimė. Suaugusieji tai vadina autizmu, ir sako, kad tokių vaikų gimsta vis daugiau ir daugiau. Knygutės herojus – Ignius, šešerių metų berniukas.

Ignius gimė šiek tiek kitoks. Jis turi autizmą.

 

Nijolė Kliukaitė-Kepenienė. Maršalitas. „Versus aureus“, 2013 

Knygoje „Maršalitas“ ir kalbama apie tai – apie kasdienius ieškojimus ir gebėjimą gyventi ir sugyventi su kitokiais, kitaip mąstančiais, turinčiais fizinių ar protinių negalių, pasiklydusiais kitose erdvėse, sąvokose. Lietinių šeimoje, sudarančioje romano branduolį, auga duktė Laima ir sūnus Ignius, sergantis autizmu, bet kartu esantis tarytum visos šeimos „rišamoji“ medžiaga – maršalitas, nes žmogus auga jausdamas pareigą globoti.

 

Mark Haddon. Tas keistas nutikimas šuniui naktį. „Sofoklis“, 2016

Penkiolikmetis Kristoferis – labai neįprastas knygos pasakotojas. Skaitytojas tiki ir tuo pat metu negali juo patikėti. Kristoferiui patinka skaičiai, schemos ir formulės, jis domisi matematika ir svajoja tapti mokslininku. Bet jis neatpažįsta melo, nesupranta metaforų ir juokų. Berniukas nesuvokia emocijų ir nemėgsta būti liečiamas – visa tai lemia Aspergerio sindromas, bet pats pasakotojas atskleidžia savo pojūčius be medicininių terminų. 

 

Rodaan Al Galidi. Autistas ir pašto balandis. „Gelmės“, 2015

Romane „Autistas ir pašto balandis" pasakojama savitai pasaulį reginčio pagrindinio veikėjo - autisto Gerto - gyvenimo istorija. Auginamas vienišos motinos, genijaus talentais ir keistenybėmis išsiskiriantis vaikinas gyvena užsisklendęs savoje fantazijų karalystėje, atšlijęs nuo įprasto mums pasaulio.

 

 

Keith Stuart. Kaladėlių berniukas. „Jotema“, 2016

„Kaladėlių berniukas“ pakeis arba bent jau pakoreguos jūsų požiūrį į vaikams skirtus kompiuterinius žaidimus.

 Sutuoktinių Alekso ir  Džodės šeimą ištinka dramatiška krizė, kurios pagrindinė priežastis ne itin sunkia autizmo forma sergantis jųdviejų sūnus Semas. Aleksas, taip ir nesugebėjęs rasti bendros kalbos su užsisklendusiu savyje, sunkiai prognozuojamo elgesio aštuonmečiu Semu ir pavargęs nuo nesibaigiančių rūpesčių šeimoje, palieka ją ir kuriam laikui apsistoja pas vaikystės laikų bičiulį.

 

Rupert Isaacson. Žirgų berniukas. „Versus aureus“, 2011

Knyga "Žirgų berniukas" yra tikra tėvo ir sūnaus autisto istorija sužavėjo daugelį skaitytojų ir žiūrovų: knyga išversta į 20 kalbų, BBC sukurtą filmą matė šimtai milijonų. Ruperto ir Kristinos sūnus Rovenas – autistas. Mylintys tėvai – gerai žinomas žurnalistas ir perspektyvi psichologė – pasiruošę nuversti kalnus, kad padėtų sūnui bent kartkartėmis pasijusti paprastu vaiku ir nors trumpam pažaboti siaubingus priepuolius. Tikra gyvenimo istorija užburia, sukrečia ir leidžia suvokti, ką tėvas iš tiesų gali padaryti dėl savo vaiko. Kelionė į tolimą Mongoliją, elnių augintojai, šamanai, gydūnai, Sibiro platybės – visa tai galop prisideda, kad šešiametis „grįžtų“ į realų pasaulį, bendruomenę.

 

Jael McHenry. Dvasių virtuvė. „Mano knyga“ 2013

Netekus tėvų, Aspergerio sindromą turinčios Džinės sielvartą pakeičia netikėtas atradimas – ji gali iškviesti mirusių artimųjų dvasias gamindama pagal jų pačių rašytus receptus. Senelės perspėjimas „Neleisk jai“ ir paslaptingas laiškas, kuriame merginos tėvas prašo jos motinos atleidimo, sukelia Džinei daugybę klausimų: ko ji turinti saugotis, kas vyko tarp jos tėvų ir kaip susitaikyti su tais, kurių jau niekad nebeišvysi. Receptas po recepto – ir visi atsakymai Džinės rankose.

 

Jodi Picoult. Namų taisyklės. „Alma littera“, 2011 

Aštuoniolikmetis Džeikobas Hantas yra nepaprastai talentingas matematikas, turi šelmišką humoro jausmą, tačiau visiškai nesugeba bendrauti. Džeikobui diagnozuotas smegenų vystymosi sutrikimas – Aspergerio sindromas. Vaikinas labai užsisklendęs, nors supranta, kad už jo uždaro pasaulėlio ribų yra kitas, platesnis pasaulis, ir nori užmegzti ryšį su jame esančiais žmonėmis. Džeikobas stengiasi būti toks kaip visi, bet nemoka. Jis nesupranta kitų žmonių mimikos, kūno kalbos, balso intonacijų, poreikių ir poelgių priežasčių...

 

ELEKTRONINĖS KNYGOS

Autizmo spektro sutrikimai. Logopedas gali padėti.

Parengė logopedė dr. V. Makauskienė

https://www.logopeduasociacija.lt/images/Autizmo_spektro_sutrikimai.pdf

 

 

Rekomendacijos nuo A iki Z dirbantiems su autizmo spektro sutrikimų turinčiais vaikais

Parengė logopedė dr. V. Makauskienė

https://www.logopeduasociacija.lt/images/Rekomendacijos_nuo_A_iki_Z.pdf

 

Kaip padėti vaikui, turinčiam autizmo spektro sutrikimų?

https://www.upc.smm.lt/projektai/bendal/metodiniai-leidiniai/ASS_internetas.pdf?fbclid=IwAR0h6wHDh5mhnmfd0z1F8jCYZ7K9QlIqT8qOwQzP5s2SogFWG0Y7ZSAxl-A

 

FILMAI

 

Filmas „Kitokie vaikai“

https://www.youtube.com/watch?v=hxZ91_Tx2Wo

 

Filmas „Kitokie vaikai“ apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą.

Ugdymo plėtotės centras, 2016

Amazing Things Happen – Lithuanian / Nuostabūs Dalykai (Šis Tas Apie Autizmą)

 

https://www.youtube.com/watch?v=zfcWpVMKF9I

 

Du autistus auginanti moteris: „Kai kurie galvoja, kad aš bloga mama“

Lrytas.lt

 

https://www.youtube.com/watch?v=OjrLRur8mfQ

 

Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą? I dalis

 

https://www.youtube.com/watch?v=ymn41Dj9zl0

 

Kas tai yra autizmas ir kokie pagrindiniai autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymo principai? Ugdymo plėtotės centras, 2016

Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą? II dalis

 

https://www.youtube.com/watch?v=wMFUos88WHw

 

Simboliai ir vizualinės priemonės ugdant vaikus, turinčius autizmo spektro sutrikimų. Ugdymo plėtotės centras, 2016

Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą? III dalis

 

https://www.youtube.com/watch?v=LsdApOFcXYY

 

Vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, socializacijos priemonės. Ugdymo plėtotės centras, 2016

Laima Mikulėnaitė „Kitokie vaikai, kaip juos pažinti, suprasti, padėti“.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Top1We9s2vI

Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ VII dalis

„Kitokie vaikai, kaip juos pažinti, suprasti, padėti“ (Laima Mikulėnaitė, Vaiko raidos centro Ankstyvosios reabilitacijos skyriaus vedėja). Vaikų neurologė kalba apie tai, kokie yra pirmieji autizmo spektro sutrikimų požymiai, kodėl svarbu kuo anksčiau juos atpažinti ir pradėti veikti, kokiais stereotipais yra apipinta ši diagnozė. Ugdymo plėtotės centras

 

Gintarė Šatė „Socialinio elgesio mokymo programa“

 

https://www.youtube.com/watch?v=E1PMNADeQGQ&t=3s

 

 Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ VIII dalis

„Socialinio elgesio mokymo programa ASS ir emocijų bei elgesio sutrikimų turintiems vaikams“ (Gintarė Šatė, ikimokyklinio ugdymo pedagogė, A. spektro mokyklų tinklo koordinatorė). Pedagogė pristato išsamų ir nesudėtingai įgyvendinamą ugdymo planą 3-7 metų vaikams, padėsiantį pedagogams lavinti jų bendravimo įgūdžius, reikalingus kuriant bendradarbiavimu grįstus socialinius santykius. Ugdymo plėtotės centras

  

Kaip mokyti autizmo spektro bei elgesio ir emocijų sutrikimų turinčius vaikus žaisti ir bendrauti? Irina Butkienė, Vaiko raidos centro  ergoterapeutė

 

https://www.youtube.com/watch?v=H5bTSPaZsIg

 

Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ IX dalis

Ergoterapeutė išsamiai ir nesudėtingai pristato netinkamo ir stereotipino elgesio, būdingo ASS turintiems vaikams, pavyzdžius. Aptariamos skirtingos netinkamo elgesio priežastys, tinkamos komunikacijos naudojmo būdai, alternatyvi komunikacija ir jos taikymo metodai. Ugdymo plėtotės centras 

 

Interviu apie autizmo spektro sutrikimą ir ABA terapiją I dalis

 

https://www.youtube.com/watch?v=IL8J6H5uLMA

 

ISADD Lietuva 2017

Interviu apie autizmo spektro sutrikimą ir ABA terapiją II dalis

 

https://www.youtube.com/watch?v=k9tACnCa_FU

 

ISADD Lietuva, 2017

 

Loreta Grikainienė „Struktūruotas ugdymas“

 

https://www.youtube.com/watch?v=aqxLMwGndAA

Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ I dalis

„Struktūruotas ugdymas“ (Loreta Grikainienė, Vilniaus specialiojo lopšelio darželio „Čiauškutis“ logopedė ekspertė. Pristatomas vizualizuotos darbotvarkės parengimas ir taikymas, dirbant su elgesio ir emocijų bei autizmo spektro sutrikimų turinčiais vaikais.

Ugdymo plėtotės centras, 2018

Eglė Steponėnienė „Taikomojo elgesio analizė“

 

https://www.youtube.com/watch?v=aNVvFgdUwOQ&t=112s

 

Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ II dalis

 „Taikomojo elgesio analizė“ (Eglė Steponėnienė, VšĮ „Sėkmingi vaikai“ programų direktorė). Pristatomi elgesio ir emocijų bei autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų integracinės veiklos pavyzdžiai; taikomojo elgesio analizės principai.

Ugdymo plėtotės centras, 2018

Miglė Bukauskaitė „Ergoterapija“

 

https://www.youtube.com/watch?v=QA2fGNnkEPw

 

Konsultacijų ciklas „Ką žinome apie autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų ugdymą?“ III dalis

„Ergoterapija“ (Miglė Bukauskaitė, Vaiko raidos centro ergoterapeutė). Pristatomi ergoterapinių priemonių taikymo metodai ir principai, dirbant su elgesio ir emocijų bei autizmo spektro sutrikimų turinčiais vaikais.

Ugdymo plėtotės centras, 2018

Vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, ugdymo poreikiai ir galimybės

 

https://www.youtube.com/watch?v=62RQO0q1-Zs&t=8s

 

Interviu su Isabella O`Donovan, ISADD Australija vykdančiąja programų vadove (interviu – anglų kalba).

Atvirai su Tomu apie autizmą (susitikimas Vilniuje, 2018 m. gruodis)

https://www.youtube.com/watch?v=cr6s65qDfQY

 

Tomas – autistas (suaugusiam patikslinta diagnozė – Aspergerio sindromas), jam nuo mažens buvo sunku rišliai reikšti mintis, kalbėti. Turėjo sensorinių iššūkių, dėl sunkaus elgesio buvo lavinamas namuose. Vaikinas ir šiandien jautrus garsams bei jaučia nuolatinį stresą, bet jis puikus pavyzdys, kaip galima sėkmingai gyventi su autizmu.

LAA Lietaus vaikai

Lietuvos autizmo asociacija "Lietaus vaikai": "Mūsų istorijos"

https://www.youtube.com/watch?v=al9aE2D0bMs

 

2019 m. balandžio 2 d. - Pasaulinės autizmo supratimo dienos proga, Lietuvos autizmo asociacija "Lietaus vaikai" sukurtas video filmas apie šeimų, auginančių vaikus su autizmo spektro sutrikimu, kasdienius iššūkius ir juos lydinčius jausmus. Daugiau informacijos: www.lietausvaikai.lt

LAA Lietaus vaikai

MANO AUTIZMAS IR AŠ

 

https://www.facebook.com/ISADDLietuva/videos/410431679139073/

 

MANO AUTIZMAS ir AŠ - Tai Rosie King sukurtas video apie ją ir kitus vaikus, turinčius autizmo spektro sutrikimų.

 

Meninis filmas LIETAUS ŽMOGUS / RAIN MAN (1988)

 

Miršta savimylos jauno verslininko Charlie Babbitto tėvas. Tik tada šis sužino, kad tėvas visą palikimą paliko jo autizmu segančiam broliui Raymondui, turinčiam nepaprastų matematinių sugebėjimų, apie kurį jaunuolis nė nenutuokė. Jie abu keliauja per visą šalį, vis labiau pažindami vienas kitą.

 

Meninis filmas MANO VARDAS KHANAS / MY NAME IS KHAN (2010)

 

Rizvanas, musulmonas iš Indijos, atvažiuoja iš San Francisko ir gyvena ten su savo broliu ir sužadėtine. Rizvanas, kuris kenčia nuo Aspergerio sindromo, įsimyli merginą. Nepaisant jo šeimos protestų,

jie susituokia ir kartu pradeda nedideli verslą. Jie gyvena laimingai iki 2001 metų rugsėjo 11 d. kada požiūris į musulmonus smarkiai pasikeičia. Kai įvyksta tragedija, jo draugė tampa morališkai

sugniuždyta ir jų santykiuose atsiranda įtrūkimas. Rizvanas pasimetęs ir labai nusiminęs dėl to, kad jo viso gyvenimo meilė paliko jį. Kad ją susigražinti, jis sugalvoja jaudinančia ir įkvepiančią kelionę per visą Ameriką.

 

Meninis filmas TEMPL GRANDIN (2010)

 

Filme pasakojama apie jaunos merginos gyvenimą. Mergina, serganti autizmu, rodo nepaprastus talentus. Ji visiškai kitaip suvokia supantį pasaulį, todėl (nors ir sunkiai) prasiskina sau kelią į pergalę, užsitarnauja didžiulę pagarbą tarp sveikų žmonių ir sugeba įrodyti, kad jos liga yra labai naudinga visuomenei. Ji keista, bet miela, ji užsispyrusi, bet jautri, ji drąsi, bet gailestinga. Labiausiai man įstrigo šis pokalbis filme: „Kur ji išeina?“ „Mėsos perdirbimui.“ „Ne, kur ji išeina? Va, ką tik buvo karvė, o dabar jau mėsos gabalas. Kur išeina karvė?“ Filmas, pagrįstas tikrais Temple Grandin gyvenimo faktais, įrodo mums, kad liga – tai ne kliūtis.

Meninis filmas MERĖ IR MAKSAS / MARY AND MAX (2009)

 

Filmas paliečia keletą temų: abejingumą vaikams, vienatvę, autizmą (tame tarpe Aspergerio sindromą, kuriuo serga Maksas), nutukimą savižudybę, depresiją ir nerimą. Šios temos pateiktos su nemaža humoro doze.

 

Meninis filmas JUODAS BALIONAS / THE BLACK BALLOON (2008)

 

Su šeima į kitą miestą persikraustęs šešiolikmetis Thomas trokšta kuo greičiau pritapti naujoje mokykloje, padaryti įspūdį draugams. Netrukus jam pasiseka užmegzti draugystę su žavia mergaite. Deja, yra viena kliūtis – jo vyresnysis brolis Charlie serga autizmu. Ir tai tik keletas Charlie’o poelgių, kurie daro gėdą Thomui, tad šis kartais būna net agresyvus brolio atžvilgiu. Ar pavyks Thomui, padedamam tėvų ir Jackie, suprasti ir pamilti savo vyresnįjį brolį?

Meninis filmas BENAS X / Ben X (2007)

 

Benas kitoks. Jo gyvenimas – atskira visata, kurioje jis žaidžia savo mėgstamiausią kompiuterinį žaidimą „Archlord“. Taip jis rengiasi gyventi realiame pasaulyje. Mokykla Benui – kasdienis pragaras, šiurpas kasdien būti priekabių auka auga. Ir Benas sugalvoja planą. Tada jo gyvenime atsiranda Skarlait, mergina, su kuria susipažino virtualiame pasaulyje. Filmas pastatytas pagal paties režisieriaus romaną, kurį įkvėpė tikra autizmu sirgusio ir nusižudžiusio paauglio istorija.

Meninis filmas SĄSKAITININKAS / THE ACCOUNTANT (2016)

 

Chrisas Volfas – logikos ir matematikos genijus, tvarkantis sąskaitas pačioms nuožmiausioms ir pavojingiausioms planetos nusikaltėlių organizacijoms.

Kuomet vyru susidomi teisėsaugos pareigūnai, Chrisas susiranda priedangą teikiantį darbą progresyvioje robotikos kompanijoje, kurioje ką tik buvo surasti kelių milijonų vertės sąskaitų neatitikimai. Naujajam firmos darbuotojui aiškinantis pinigų kelią, aplink ima daugėti žūstančių žmonių. Ar tai – vyriausybės darbas? Ar ankstesnių Chriso darbdavių? O galbūt po nekalto sąskaitininko kauke, lyg tikras vilkas avies kailyje, slepiasi visiškai kitoks Chrisas Volfas?

Meninis filmas AŠ ESU SEMAS / I AM SAM (2001)

 

Tai pasakojimas apie autizmu sergantį tėvą ir jo mažytę dukrelę, kuri pasiekusi septynerius metus tampa daug protingesnė už savo jį. Po nesusipratimo Semas patenka į teisėsaugą ir iš ten darbuotojams kilo mintis, kad tėvas, kuris mergaitę nuo kūdikystės augino mergytę, jau nebetinkamas globėjas ir iš jo norima atimti mergytę.

Meninis filmas KRIAUŠIŲ PYRAGĖLIAI SU LEVANDOMIS / LE GOÛT DES MERVEILLES (2015)

 

Romantiška istorija „Kriaušių pyragėliai su levandomis“ (Le Goût des Merveilles, 2015) kviečia iš arčiau ir be išankstinių nusistatymų pažinti vieną autizmo formų – Aspergerio sindromą – turinčius žmones.

Serialas GERAS DAKTARAS / THE GOOD DOCTOR (2017)

 

Dokumentinis filmas apie autistą berniuką „ANTONAS ČIA, ŠALIA"

 

https://www.youtube.com/watch?v=E9qyY_w20v8

 

Kaip pajausti kito žmogaus skausmą? Šio filmo herojus – berniukas-autistas. Jis gyvena didelio miesto pakraštyje, tarp nušiurusio buto ir ligoninės, skirtos silpnapročiams. Į kameros regėjimo lauką Antonas patenka tuo momentu, kai šiandien-rytoj jis taps psichoneurologinio internato pacientu – vietos, kur žmonės, turintys tokią pačią diagnozę, kaip jis, ilgai negyvena. Autorius – kamera – herojus. Atstumas tarp jų kiekvieną minutę sutrumpėja; autoriui tenka „įeiti į kadrą“ ir tapti šios istorijos veikėju. Bet ši istorija ne apie tai, kaip vienas žmogus padėjo kitam, o kaip vienas žmogus pažino save kitame žmoguje. Apie tai, kad kiekviename iš mūsų gyvena Kitas, kurį kasdien tenka savyje žudyti, norint išgyventi.

NUORODOS

www.kitoksvaikas.lt

Konsultacijos telefonu

http://www.kitoksvaikas.lt/konsultacijos-telefonu/?fbclid=IwAR3OfT8qT4qKqsUibqV_iE_ZB86kfzpI78n-wrnLQJbr1SYBQXKb2FBmUjM

 

www.isadd.lt

 

https://feelautism.com

Asociacija „Lietaus vaikai“

www.lietausvaikai.lt

 

 

https://lavinamukai.jimdo.com

Nuotraukų, simbolių ir paveikslėlių sistemos

https://www.pictoselector.eu

https://www.do2learn.com

https://www.pinterest.com

Straipsnis

Specialistai pataria: kaip nepraleisti pirmų ženklų, išduodančių vaiko autizmą

https://www.delfi.lt/sveikata/zinoti-sveika/specialistai-pataria-kaip-nepraleisti-pirmu-zenklu-isduodanciu-vaiko-autizma.d?id=83947255

 

Straipsnis

Mokome autistišką vaiką bendrauti su kitais vaikais

http://www.aboscentras.lt/mokome-autistiska-vaika-bendrauti-su-kitais-vaikais/?fbclid=IwAR1Jg-hxphJER6hn7Ms77F5RU2i5pRsYyddW-Ldk4-ILGGT2gRekjjMUvJQ

 

Staipsnis

Aspergerio sindromą turintis Tomas: „Aš tiesiog keistuolis“ 

https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/likimai/2018/12/16/news/aspergerio-sindroma-turintis-tomas-as-tiesiog-keistuolis--8568916/?fbclid=IwAR1AG48WRF-_2giDd7rFnw14rH-8VH3YKEhQjLQ4dOqCHGvpdPuxgCv_EaA

 

Straipsnis

Kaip ugdyti mąstančius vaizdais, o kalbančius elgesiu? 

http://www.svietimonaujienos.lt/kaip-ugdyti-mastancius-vaizdais-o-kalbancius-elgesiu/?fbclid=IwAR07l2gQQawA7IDRX1r-QLyGTUuIveTfnQJDC2jeLOh09h8NdTne3eaoPh8

 

Alternatyvi komunikacija

http://ugdymocentrasvarpelis.lt/wp-content/uploads/2019/01/Alternatyvi-komunikacija.pdf

 

Straipsnis

Autizmas ir autizmo bruožai įžymių žmonių gyvenime

Prof. Vytautas Gudonis

https://www.skrastas.lt/atolankos/autizmas-ir-autizmo-bruozai-izymiu-zmoniu-gyvenime?fbclid=IwAR3mFDmWtrAZCy6GwWgndeqxirbrOV5kHVAoHS7k89dj1dzbEWDgvGEI8m4

 

Straipsnis

Mokslininkai: tikėtina, jog autizmas – autoimuninė liga 

https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/sveikata/mokslininkai-tiketina-jog-autizmas-autoimunine-liga-1028-1223552?fbclid=IwAR3UGwQiiV4yB1f7CKCRqHOsL84xskxBM9rjTLJ-7DJl_8BrmleOZdHYqrU&copied

 

Straipsnis

G.Thunberg mama papasakojo apie tai, ką patyrė dukra: ji pamažu nyko tamsoje

https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/g-thunberg-mama-papasakojo-apie-tai-ka-patyre-dukra-ji-pamazu-nyko-tamsoje-57-1280408?copied

 

Straipsnis

Autistiškas vaikas klasėje: 10 taisyklių, kurias turi žinoti visi 

https://www.lrytas.lt/gyvenimo-budas/seima/2019/10/11/news/autistiskas-vaikas-klaseje-10-taisykliu-kurias-turi-zinoti-visi-12153178/?fbclid=IwAR2gUKCU9I2mOfG5phTjlz4fjHEyfXfF8ur1b0gwZWXD2crkWgjmOfWVAl4

 

 

DĖKOJAME UŽ JŪSŲ PASIŪLYTĄ NAUDINGĄ MEDŽIAGĄ ŠIA TEMA info@spt.moletai.lt

Informaciją parengė specialioji pedagogė E. Rožėnienė