SPECIALISTAMS

TEMA: VAIKAI SU EMOCIJŲ SUTRIKIMAIS

INFORMACINĖ-METODINĖ MEDŽIAGA

Brošiūra „Atsiskyrimo nerimas“

Lankstinukas „Vaikų nerimo sutrikimai“.

Lankstinukas „Kaip atpažinti paauglių depresiją“.

MOLĖTŲ R. ŠPT SPECIALISTŲ PARENGTOS PROGRAMOS

Seminaras mokytojams/švietimo pagalbos specialistams „Vaikų ir paauglių elgesio ir/ar emocijų sutrikimai: pagalbos galimybės“

Paskaita mokytojams/tėvams „Vaikų baimė ir nerimas: norma ar sutrikimas?“

Paskaita mokytojams/tėvams „Vaiko nerimastingumas ir užsitęsęs liūdesys - taip pat netinkamas vaiko elgesys“

Paskaita mokiniams „Kaip įveikti atsiskaitymų stresą?“

KNYGOS

Kai jaučiuosi liūdnas. Kai jaučiu pavydą. Kai jaučiuosi vienišas. Kai jaučiuosi piktas.

Trace Moroney

Patiems mažiausiems, pirmajai pažinčiai su emocijomis geriausiai, knygelių serija apie jausmus. Jose pasakojama, kaip pagrindinis herojus - kiškutis - patiria skirtingus jausmus, kaip juos atpažįsta ir kaip su jais tvarkosi. Viena knygelė pasakoja apie vieną būseną: pyktį, gerumą, vienatvę, liūdesį, pavydą, laimę ir pan.

Ei, karžygy: knyga vaikams apie nerimą

Karen Young

Įveikti nerimą vaikai pajėgs, jei mes suteiksime jiems žinių ir jie supras, kad būtent nerimas yra sunkiai paaiškinamų jausmų ir nemalonių fizinių potyrių šaltinis. Tad ši knyga padės išaiškinti vaikams, kas yra nerimas, ir padrąsins iš jo išsivaduoti.

Ei, Šaunuoli: knyga vaikams apie nerimą ir drąsą

Karen Young

Ši knyga žaismingai, vaikams suprantama kalba leidžia vaikams pažinti šį sunkiai apčiuopiamą jausmą – nerimą; priimti jį, susidraugauti ir žingsnis po žingsnio mokytis įveikti. Tuo pačiu, manau, jog knyga tikrai vertinga ir tėvams – ji padės į jausmą pažiūrėti vaiko akimis, geriau suprasti, kaip norimą informaciją perduoti vaikui supratama kalba.

Ežiukas Poviliukas jaukinasi baimę

Ona Bitutė

Psichologės psichoterapeutės sukurta knygelė „Ežiukas Poviliukas jaukinasi baimꓠskirta 4-12 metų vaikams, o galbūt ir vyresniems, turintiems tą pačią bėdą kaip ir ežiukas Poviliukas - baimę. Ši pasakaitė - apie ežiuko mėginimą įveikti ir prisijaukinti savo baimę.

Ką daryti, kai jaudiniesi per stipriai: vadovas vaikams, norintiems įveikti nerimą

Dawn Huebner

Knygoje pateikti nerimo valdymo būdai pagrįsti kognityvinės bihevioristinės terapijos principais, tačiau aprašyti itin paprastai ir žaismingai, pateikiant smagių užduotėlių, pavyzdžių, iliustracijų ir patarimų, kaip elgtis konkrečiose situacijose. Atlikęs aprašytus pratimus, vaikas išmoks pažaboti nerimastingas mintis ir jas pakeisti pozityviomis.

Sudie, drugeliai! Septyni būdai iškvėpti nerimą

Lilita Matison

Knygelėje siūlomi septyni būdai susidoroti su stresu. Joje duodami pratimai ugdo vaikų kūrybiškumą, pasitikėjimą savo jėgomis ir gebėjimą patiems pasirūpinti savimi.

Ką daryti, kai droviesi: vadovas vaikams, norintiems įveikti nerimą viešumoje

Claire A.B. FreelandJacqueline B. Toner

Knyga - pagalba mažiesiems, kuriems drovumas trukdo mėgautis gyvenimu, tobulėti, pasitikėti savimi, dalyvauti įvairiose veiklose ir susibūrimuose. Garsių psichoterapeutų knygoje pateikiami socialinio nerimo valdymo būdai, pagrįsti kognityvinės bihevioristinės terapijos principais, tačiau aprašyti itin paprastai ir žaismingai, pateikiant smagių užduotėlių, pavyzdžių, iliustracijų ir veiksmingų pratimų.

Poliana

Eleanor H.Porter

Kai žmones ištinka sunkumai, jie tarsi „pamiršta“ džiaugtis tuo, ką turi. Ši knygelė, parašyta su švelniu humoru, - istorija apie mergaitę Polianą, išmokiusią aplinkinius žaisti „džiaugsmo žaidimą“.

Pasikalbėkime apie nerimą? Vadovas draugams, artimiesiems, specialistams

Lucy WillettsPolly Waite

Knygelė skirta septynmečiams ir vyresniems, - idealus atspirties taškas pokal­biams apie nerimą pradėti tiek namuose, tiek mokykloje. Mergaitė Megan, kuriai nustatytas nerimo sutrikimas, siūlo skaitytojams į nerimą pažvelgti jos akimis, norėdama padėti suprasti, kodėl kartais ji nerimauja ir kokią įtaką nerimas daro jos mintims ir elgsenai.

Žaidžiu jausmus. Baimė

Lina Cirtautienė, Gintarė Meslinienė

 

Knygoje galima rasti daug darbo metodų, padedančių vaikams įveikti jų nerimą ir baimingą elgesį. Ši knyga skirta pagilinti psichologines žinias bei praturtinti taikomus metodus su 6-11m. vaikais dirbantiems specialistams: pedagogams, specialiesiems pedagogams, logopedams, socialiniams darbuotojams, psichologams. Knyga gali naudotis ir besirūpinantys vaiko emocine sveikata tėveliai.

Vaikų ir paauglių nerimo sutrikimai

Beata Diomšina

Knygoje pateikiami duomenys apie nerimo sutrikimą, jų paplitimą, galimas sutrikimų priežastis. Autorė apibūdinta sutrikimų kliniką, įvairius gydymo bei pagalbos būdus, prognozę.

Vaikų nerimas. Kaip įveikti jį be vaistų ir terapijos

Louise Reid

Šioje knygoje Louise Reid išsamiai supažindina su įvairiomis vaikams nerimą keliančiomis aplinkybėmis ir pateikia vertingų patarimų bei užduočių, kaip jį įveikti be vaistų ir terapijos. Vadovaudamiesi autorės siūlomais metodais kur kas lengviau galima pažvelgti į pasaulį vaiko akimis ir neabejotinai užkirsite kelią įvairioms mažylių baimėms ateityje.

Įveiktas nerimas. Pirmiausia pabaisą paverskime gražuole

Knygoje S.Vilson pasitelkia savo gebėjimą susikoncentruoti, taip pat nuostabius informacijos paieškos įgūdžius, kad geriau suprastų savo viso gyvenimo palydovą – nerimą ir ištirtų dirgiklius, gydymo būdus, ilgalaikes ir trumpalaikes madas. Autorės literatūros spektras platus, ji kalbina likimo brolius ir seses, psichinės sveikatos ekspertus, filosofus, net patį Dalai Lamą, o viską, ką sužino, perleidžia per savo asmeninių patirčių prizmę.

Kelias iš depresijos

Arline Curtiss

Minčių kaitymas – vienas būdų, galinčių padėti ištraukti save ar savo artimą iš depresijos gniaužtų. Tai mąstymo pratimų sistema, sukurta remiantis neurologiniais tyrimais ir smegenų kartografija. Minčių kaitymas veikia: kai depresinės mintys iš emocinės smegenų dalies (požievio) laikinai persikelia į mąstančiąją smegenų dalį (žievę), kurioje niekada nebūna depresijos, atsiranda galimybė greitai atsikratyti šios ligos.

Panikos priepuoliai: psichoterapeutų komentarai, patarimai, atsakymai į svarbiausius klausimus ir asmeninės patirtys norintiems išsivaduoti iš nerimo ir baimės

Gintarė Jankauskienė

Gauti daug svarbios informacijos ir geriau suprasti panikos priepuolių priežastis, eigą ir pagalbos sau bei artimui būdus padės knygoje „Panikos priepuoliai" pateikiami psichoterapeutų komentarai, pokalbiai su specialistais, atviros asmeninės patirtys ir praktiški patarimai. 

 

ELEKTRONINĖS KNYGOS/PROGRAMĖLĖS

Programėlė „Atsipūsk“

Tai dėmesingumo praktikų ir meditacijų rinkinys, kuris gali padėti mokytis įveikti stresą, sušvelninti nemalonius emocinius išgyvenimus ar net fizinį diskomfortą ar skausmą.

Programėlė ,,Padėk sau”.

 

Tai emocinės savipagalbos programėlė, kuri ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos. Programėlės tikslas – emocinio raštingumo, savipagalbos įgūdžių ir asmenybės atsparumo ugdymas. 

Programėlė „RAMU“

Tai skubi pagalba panikos atakos metu, kuri visada su tavimi. Tuo pačiu tai ir kasdienis pagalbininkas mokantis nurimti, atsipalaiduoti. Programėlė padeda lavinti savipagalbos įgūdžius, kurie ilgainiui gali padėti savarankiškai įveikti panikos atakas bei sumažinti nerimą. 

 

FILMAI

Išvirkščias pasaulis (2015 m.)

Tai nepaprastas filmas: niekas iki šiol nebuvo sumanęs vizualizuoti žmogaus sąmonės procesų taip, kad jie būtų suprantami net vaikams. Vienuolikmetę Riley, kaip ir visus žmones, per gyvenimą lydi penkios emocijos: Laimė, Nelaimė, Baisulys, Pyktis ir Bjaurastis, turinčios savo svarbią paskirtį. Mieli ir spalvingi nuotaikų žmogučiai yra įsikūrę mergaitės galvoje - moderniame emocijų valdymo centre ir kasdien jai pataria sprendžiant kasdienes problemas mokykloje bei namie.

Kelionė be ribų / The Road Within Online (2015 m.)

Tai filmas, suteikiantis galimybę geriau suprasti įvairių emocinių problemų turinčius. Vincentas - jaunuolis sergantis Tureto sindromu, netrukus susidraugauja su Mari, - mergina, kuri serga anoreksija, ir Aleksu, - nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo kenčiančiu savo kambarioku. Taigi šie neįprasti kompanionai su savo nesuderinamais charakteriais išsiruošia į trijų dienų kelionę, kurioje netrūksta iš kojų verčiančių nutikimų ir netikėtų susitikimų.

 

DĖKOJAME UŽ JŪSŲ PASIŪLYTĄ NAUDINGĄ MEDŽIAGĄ ŠIA TEMA info@spt.moletai.lt

Informaciją parengė psichologė R. Misiulienė